Upravljački elektromagnetni sistem bez trenja

Magnetni levitacioni sistem (MLS) je nelinearan, u otvorenoj petlji i nestabilan vremenski varijantan dinamički sistem bez trenja. Osnovni princip ovog sistema je ostvariti levitaciju feromagnetne sfere napajanjem elektromagneta odgovarajućim naponom. Dalje, sfera može da prati željenu poziciju koja varira tokom vremena. Struja kalema se meri radi istraživanja identifikacije, i istraživanja neliearnih upravljačkih strategija. Da bi sfera levitirala potreban je kontroler u realnom vremenu. Stanje ravnoteže dveju sila (gravitacione i elektromagnetne) održava se preko kontrolera i na taj način se sfera održava na željenom rastojanju od magneta.

Sistem je u potpunosti integrisan  sa Matlabom i Simulinkom i radi u realnom vremenu u Microsoft Windows-u. U slučaju dva elektromagneta donji se može koristiti kao spoljna pobuda ili kao uređaj za kontrakciju. Ova mogućnost proširuje aplikativnost magnetnog levitacionog sistema i korisna je prilikom dizajniranja robusnih kontrolera. Računar opremljen sa RT-DAC/PCI I/O konektorom komunicira sa interfejsom napajanja. Korisnik može da na brz i jednostavan način kreira sopstveni kontroler.