PENDULUM & CART SYSTEM (INVERZNO KLATNO)

Nelinearni i nestabilni sistem četvrtog reda u realnom vremenu

Sistem klatno-kolica se sastoji od klatna montiranog na kolicima na takav način da se klatno može slobodno klatiti u vertikalnoj ravni. Kolica se pomeraju duž X ose pomoću DC motora. Kako bi se klatno držalo u uspravnoj poziciji kolica se pomeraju napred nazad duž šine ograničene dužine. Cilj algoritma upravljanja je saopštiti kolicima sekvencu sila kako bi se klatno zaljuljalo a da se pritom ne izađe iz definisanih granica šina. Kada se klatno dovede u uspravnu nestabilnu poziciju regulator ga treba održavati u ovoj poziciji, kolica se dovode na sredinu šine.

Sistem radi direktno u MATLAB/Simulink okruženju. Korisnik dobija pripremljenje pre-programirane eksperimente u realnom-vremenu korišćenjem RTWT tool box-a. Takođe korsnik može veoma brzo i lako definisati svoje regulatore korišćenjem Simulink biblioteka i drajvera. Nelinearni, nestabilni sistem četvrtog reda su uključeni.