1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Servo sistem

       Modularni Servo je dizajniran prvenstveno za učenje i praktične potvrde osnovnih i naprednih upravljačkih metoda. Metode uključuju demonstriranje tipičnih promenljivih faktora kao što su trenje, kočenje i inercija kao i veliki broj upravljačkih metoda pozicije i brzine, u rasponu od PID do LQ i vremenski optimalnog upravljanja. Modul motora jednosmerne struje može se povezati za nekoliko drugih modula. Veliki broj linearnih i nelinearnih mehaničkih modula su dizajnirani da demonstriraju delovanje zazora, kočenja, elastičnosti i trenja. Sve jedinice se mogu individulano istraživati pre kompletiranja sistema. Modul kočenja se sastoji od paramagnetičkog diska koji se kreće između polova permanentnog magneta. Modul inercije je opremljen masivnim metalnim cilindrom. Čelična šina osnove obezbeđuje fiksiranje modula i njihovu nepokretnost, čime se stvara imitacija blok šematskog dijagrama. Sve električne veze su ostvarene unutar softvera. Nisu potrebna mehanička znanja za ispravno montiranje sistema.
 

            Modularni Servo radi preko računarski zasnovanog digitalnog kontrolera. Računar komunicira sa pozicionim senzorom i motorom preko ulazno/izlazne table i napojnog interfejsa. Kontrola ulazno/izlazne table  vrši se preko softvera u realnom vremenu a izvršava u Matlab/Simulink okruženju. Pre-programirana biblioteka kontrolera i Simulink modela podržava Modularni Servo. U potpunosti se može izvršiti sveobuhvatni opseg eksperimenata korišćenjem Modularnog Serva i pratećeg softvera.

 

 

XVI International Conference
SAUM 2022

У име асоцијације Србије за системе, аутоматско управљање и мерења, задовољство нам је да вас позовемо на XVI међународну конференцију САУМ 2022, која ће се одржати на Електронском и Машинском факултету у Нишу, Универзитета у Нишу, 17. и 18. новембра 2022. године.

  Facta Universitatis, Series: Automatic Control and Robotics

Is an open access peer-reviewed international journal published by the University of Niš (Republic of Serbia). We publish high quality, refereed papers three times a year. Papers reporting original research or extended versions of the already published conference/journal papers are all welcome.
 

Модул за Управљање системима је веома атрактиван за будуће студенте, јер омогућава стицање знања из више научних области. Пре свега, на овом смеру будући инжењери се оспособљавају за пројектовање, реализацију и примену система за управљање коришћењем савремених рачунара, микроконтролера и дигиталних процесора сигнала. Током школовања, студенти стичу знања из рачунарске технике и информатике, електронике, система аутоматског управљања, роботике, мерења, енергетике и телекомуникација. Омогућено је практично образовање и усавршавање у областима примене микропроцесора и микроконтролера, програмабилних логичких контролера, робота и манупулатора, система с вештачком интелигенцијом, уређаја за мерење и аквизицију података, специјализованих рачунарских система за уградњу, као и великих рачунарских система у управљању сложеним процесима. Овај модул омогућава дипломираним инжењерима запошљавање у свим гранама индустрије, енергетике, рударства, грађевинарства, као и у комуналној привреди и услужним делатностима.