1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Model toranjskog krana

         Kontrolni cilj: pratiti trajektoriju bez oscilovanja tereta. Trodimenzinalni laboratorijski model krana odgovara modernim strukturama kranova koji obezbeđuju najbolju kombinaciju težinskih i visinskih sposobnosti za rad. Laboratorijski model izrazito nelinearnog sistema sa više ulaza i više izlaza opremljen je sa odgovarajućim sistemskim senzorima - jedinstvenom jedinicom za merenje uglova. 

        Svaki kran se sastoji od dugog horizontalnog floka (radnog kraka) i kraćeg horizontalnog kraka koji sadrži kontrategove za balansiranje. Oba su montirani na vertikalnoj osnovi (jarbolu) na kojoj je postavljena jedinica za upravljanje - oprema i motor koji omogućavaju rotiranje krana. Sistem je u potpunosti integrisan u MATLAB/SIMULINK programskom paketu i radi u realnom vremenu. Određeni broj pre-programiranih eksperimenata upravljačkih algoritama su već uimplementirani u korisnički paket. Oni predstavljaju odgovarajuću osnovu za dalje razvijanje novih upravljačkih algoritama. Brzo unapređivanje realnih upravljačkih algoritama postaje sve lakše (nije potreban kod u C-u). Postoje 3 upravljačka uređaja (DC motor sa odgovarajućom opremom) i 5 ugaonih enkodera. Radni krak se pokreće pomoću prvog snažnog motora. Kolica na radnoj šini se pomeraju napred-nazad preko prenosnog kaiša i pomoću sekundarnog motora. Podizanje opterećenja se obavlja preko trećeg motora. Cilj upravljanja je praćenje željene 3D trajektorije uz zadržavanje minimalne amplitude oscilovanja opterećenja.

XVI International Conference
SAUM 2022

У име асоцијације Србије за системе, аутоматско управљање и мерења, задовољство нам је да вас позовемо на XVI међународну конференцију САУМ 2022, која ће се одржати на Електронском и Машинском факултету у Нишу, Универзитета у Нишу, 17. и 18. новембра 2022. године.

  Facta Universitatis, Series: Automatic Control and Robotics

Is an open access peer-reviewed international journal published by the University of Niš (Republic of Serbia). We publish high quality, refereed papers three times a year. Papers reporting original research or extended versions of the already published conference/journal papers are all welcome.
 

Модул за Управљање системима је веома атрактиван за будуће студенте, јер омогућава стицање знања из више научних области. Пре свега, на овом смеру будући инжењери се оспособљавају за пројектовање, реализацију и примену система за управљање коришћењем савремених рачунара, микроконтролера и дигиталних процесора сигнала. Током школовања, студенти стичу знања из рачунарске технике и информатике, електронике, система аутоматског управљања, роботике, мерења, енергетике и телекомуникација. Омогућено је практично образовање и усавршавање у областима примене микропроцесора и микроконтролера, програмабилних логичких контролера, робота и манупулатора, система с вештачком интелигенцијом, уређаја за мерење и аквизицију података, специјализованих рачунарских система за уградњу, као и великих рачунарских система у управљању сложеним процесима. Овај модул омогућава дипломираним инжењерима запошљавање у свим гранама индустрије, енергетике, рударства, грађевинарства, као и у комуналној привреди и услужним делатностима.