1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
        
 
        Dvo-rotorski aerodinamički sistem je laboratoriski set sa više ulaza i izlaza dizajniran za upravljačke eksperimente. U određenim aspektima svog ponašanja veoma je sličan helikopteru koji sa gledišta upravljanja predstavlja izrazito nelinearan sistem.
 
           Model se sastoji od vratila montiranog na osnovi na takav način da može slobodno rotirati i u horizontalnoj i vertikalnoj ravni. Na oba kraja vratila nalaze se rotori (glavni i repni) koji se pokreću pomoću DC motora. Ruka protivteže sa kontra tegovima se montira na sredini vratila. Stanje vratila se opisuje pomoću četiri procesnih promenljivih: horizontalnih i vertikalnih uglova koji se mere pomoću ugaonih enkodera i dve ugaone brzine. Dve dodatne promenljive stanja su ugaone brzine  dva rotora, koje se mere pomoću senzora brzine - montiranih sa osovinom DC motora. Kod stvarnog helikoptera aerodinamička sila se upravlja (kontroliše) promenom ugla „napada“.  U laboratorijskom setu ovaj ugao je fiksiran. Aerodinamičkom silom se upravlja promenom brzine rotora. Svaki rotor utiče na oba poziciona ugla.
 
           Sistem je dizajniran da funkcioniše sa eksternim računarom - baziranim digitalnim regulatorom. Upravljački računar dobija podatke o poziciji, odnosno ugaonim brzinama pomoću odgovarajućeg I/O modula i jedinice za napajanje. I/O modul se upravlja u realnom vremenu pomoću softvera koji radi u MATLAB/Simulink RTW/RTWT okruženju. Pre-programirana biblioteka regulatora i simulink modela je uključeni u osnovnom paketu kako bi se olakšalo dalje razvijanje sopstvenih regulatora.
 

XVI International Conference
SAUM 2022

У име асоцијације Србије за системе, аутоматско управљање и мерења, задовољство нам је да вас позовемо на XVI међународну конференцију САУМ 2022, која ће се одржати на Електронском и Машинском факултету у Нишу, Универзитета у Нишу, 17. и 18. новембра 2022. године.

  Facta Universitatis, Series: Automatic Control and Robotics

Is an open access peer-reviewed international journal published by the University of Niš (Republic of Serbia). We publish high quality, refereed papers three times a year. Papers reporting original research or extended versions of the already published conference/journal papers are all welcome.
 

Модул за Управљање системима је веома атрактиван за будуће студенте, јер омогућава стицање знања из више научних области. Пре свега, на овом смеру будући инжењери се оспособљавају за пројектовање, реализацију и примену система за управљање коришћењем савремених рачунара, микроконтролера и дигиталних процесора сигнала. Током школовања, студенти стичу знања из рачунарске технике и информатике, електронике, система аутоматског управљања, роботике, мерења, енергетике и телекомуникација. Омогућено је практично образовање и усавршавање у областима примене микропроцесора и микроконтролера, програмабилних логичких контролера, робота и манупулатора, система с вештачком интелигенцијом, уређаја за мерење и аквизицију података, специјализованих рачунарских система за уградњу, као и великих рачунарских система у управљању сложеним процесима. Овај модул омогућава дипломираним инжењерима запошљавање у свим гранама индустрије, енергетике, рударства, грађевинарства, као и у комуналној привреди и услужним делатностима.