1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
У контексту актуелног наставног плана Катедра за аутоматику је матична на  модулу Управљање системима студијског програма Електротехника и рачунарство на основним академским студијама, студијском програму Управљање системима на мастер академским студијама, као и на модулу Управљање системима на студијском програму Електротехника и рачунарство докторских студија. На мастер академском студијском програму Управљање системима, настава се изводи кроз два модула: Аутоматско управљање и Рачунарско управљање системима и мерна техника, на којима се студенти оспособљавају за креирање, пројектовање и реализацију савремених система за управљање, као и за примену рачунарске и мерне технике у управљању сложеним технолошким процесима.
 
Тренд развоја савремених комплексних система од инжењера ове струке захтева широк спектар системских знања, како би могли да решавају практичне инжењерске проблеме, отварају нове пословне могућности и како би током свог радног ангажмана могли да користе технолошки напредак остварен у појединим дисциплинама. Визија даљег развоја Катедре за аутоматику уско је повезана са растућом потражњом инжењера, који поред основних вештина и знања, треба да поседују и образовање и знања из области теорије система. Усавршавање наставног процеса подразумева осавремењавање наставних садржаја, посете стручним сајмовима, осавремењавање постојећих лабораторија новом опремом, активно учешће студената у раду лабораторија итд. Поред тога, наставнички и сараднички кадар Катедре има за задатак да се перманентно стручно усавршава и напредује кроз стицање виших научних звања, реализује учестала студијска путовања и остварује сарадњу са иностраним универзитетима.
 
Непосредни циљеви Катедре за аутоматику усклађени су са очекиваним развојем привредног окружења и европским интеграционим процесима. Брз технолошки напредак у сродним дисципилинама, пре свега у рачунарству у најширем смислу, захтева актуелизацију наставних програма. Такође, отвара се низ нових области у којима истраживања интердисциплинарног карактера постају неминовност. На основу ова два правца деловања постављени су и општи циљеви Катедре: институционално повезивање са сродним факулетима у иностранству у циљу заједничког учествовања на пројектима које финансира ЕУ, континуирано унапређење наставних програма у склопу реформе високог образовања у Србији уз развој сопствених технолошких основа наставног процеса, ангажовање на пројектима Министарства за науку и технолошки развој Републике Србије, формирање нових лабораторија и центара на факултету.

Модул за Управљање системима је веома атрактиван за будуће студенте, јер омогућава стицање знања из више научних области. Пре свега, на овом смеру будући инжењери се оспособљавају за пројектовање, реализацију и примену система за управљање коришћењем савремених рачунара, микроконтролера и дигиталних процесора сигнала. Током школовања, студенти стичу знања из рачунарске технике и информатике, електронике, система аутоматског управљања, роботике, мерења, енергетике и телекомуникација. Омогућено је практично образовање и усавршавање у областима примене микропроцесора и микроконтролера, програмабилних логичких контролера, робота и манупулатора, система с вештачком интелигенцијом, уређаја за мерење и аквизицију података, специјализованих рачунарских система за уградњу, као и великих рачунарских система у управљању сложеним процесима. Овај модул омогућава дипломираним инжењерима запошљавање у свим гранама индустрије, енергетике, рударства, грађевинарства, као и у комуналној привреди и услужним делатностима.